Home / Products / Uniview / Camera / UAC-B112-AF28
Uniview UAC-B112-AF28
UAC-B112-AF28
Camera Uniview UAC-B112-AF28 2MP
• 2MP high quality image
• TVI/AHD/CVI/CVBS
• Supports white light illumination, 24/7 color images
• 3D noise reduction technology delivers clean and sharp images
• Supports 180° horizontal flip, 180° vertical flip
• OSD configuration menu, easy to operate
• IP67 waterproof and dustproof design, high reliability
• OSD configuration menu in 11 languages
• Built-in microphone for high quality audio transmission via coaxial cables
Type Analog
Megapixel 2 MP
Objective Motionless
Focus 2.8 mm
Lighting LED
Lighting distance 20 m
Microphone Mic
Protection IP67
Material Plastic
Detailed
Model UAC-B112-AF28
Sensor
Pixel 2MP
Size 1/3"
Minimum illumination 0.01 lux (F1.6, AGC ON)
0 lux (white light on)
Lens
Lens 2.8mm
Lens mount M12
Angle of view H: 100.9°  V: 56.5°  D: 121.8°
Illuminator
Illuminator One white-light illuminator
Illumination distance 20m
Lifetime ≥60,000 hours
Video
Resolution 1080P: 1920(H)×1080(V)
720P: 1280(H) ×720(V)
Frame rate TVI/AHD/CVI: 1080P@25fps (default), 1080P@30fps, 720P@25fps, 720P@30fps
CVBS: PAL, NTSC
Shutter time PAL: 1/25s-1/50000s
NTSC: 1/30s–1/50000s
Image
Exposure mode Four modes: Global (default), BLC, HLC, DWDR
Day/Night 24/7 color images
Digital noise reduction 2D/3D
White balance Two modes: Auto (default), Manual
WDR DWDR
Flip Supports 180° horizontal flip, 180° vertical flip
Defog N/A
Audio
Microphone  Built-in Mic
Camera audio  TVI: 1080P@25fps, 1080P@30fps
CVI: 1080P@25fps, 1080P@30fps
Interface
Power 5.5mm power interface
Video output BNC, supports TVI/AHD/CVI/CVBS
Operating environment
Temperature -30℃ to 60℃(-22℉ to 140℉)
Humidity ≤95% (RH, non-condensing)
Surge protection 4KV
General
Power DC 12V(±25%), with reverse polarity protection, Max 2.3W
Mount Surface mount (default), optional backbox, pole mount bracket
Dimensions 142mm*63mm*65mm (L*W*H)